Prima ninsoare din această toamnă la Bâlea Lac a fost înregistrată, ieri după-amiază, iar meteorologii anuntau ca în cursul nopţii ce va urma lapoviţa şi ninsoarea vor fi chiar mai abundente.
In aceasta dimineta, drumarii din judetul Sibiu au intervenit pentru degajarea stratului de zapda, care pe unele portiuni avea pana la 10 centimetrii. Circulatia in conditii de siguranta va fi reluata dupa degajarea carosabilului.
De asemenea, este recomandata echiparea autoturismelor cu cauciucuri de iarna.
La orele 09:00, stratul de zapada masura 4 centimetrii, iar in jurul orelor 10:00, ningea inca la Balea Lac, iar temperatura era de – 5 grade Celsius.
Sunt asteptate in continuare ploi, lapovita si ninsoare, la Balea Lac pana joi, conform informarilor meteo. Incepand de joi vremea se va incalzi si va reveni la temperaturile normale pentru acesta perioada.
Buna ziua, spuneti va rog pe data de 5 octombrie soseaua Trasfagarasn va fi inca deschisa?